Aktualności
37-100 Łańcut, ul. Armii Krajowej 51A, tel.17 225 2286, fax.17 225 6893
e-mail: szkola@zstlancut.pl
  • Zarejestruj

Konkursu Wiedzy Technicznej

  6 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie odbyła się trzecia edycja Konkursu Wiedzy Technicznej. Celem konkursu było pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży szkół gimnazjalnych zagadnieniami z zakresu techniki stanowiącej podstawę rozwoju dzisiejszego społeczeństwa oraz popularyzowanie wiedzy i umiejętności z motoryzacji, przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy, matematyki i fizyki.

 W konkursie wzięli udział uczniowie:

1. ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Solarza w Gaci:

Adrian Gorczyca
Bartosz Dzień
Kamil Tonia
z opiekunem Panią Renatą Wroną

2. z Zespołu Szkół w Woli Małej:

Rafał Kula
Paweł Kołoszko
z opiekunem Panią Joanną Lalicką

3. ze Szkoły Podstawowej im. Kapitana Wacława Nycza w Soninie:

Mateusz Wacnik
Jakub Pelczyk
Michał Kosiorski
Jakub Kuźniar
z opiekunem Panem Maciejem Sawickim

4. z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach:

Paweł Mach
Grzegorz Majkut
Kacper Ziemiński
Konrad Kiełbicki
z opiekunem Panem Pawłem Paluchem

5. z Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Łańcucie:

Jacek Sroczyk
Adrian Chmiel
Dawid Machunik
z opiekunem Panią Jolantą Kiełb

6. oraz ze Szkoły Podstawowej im. ks. Antoniego Tyczyńskiego w Albigowej:

Wojciech Pondel
z opiekunem Panem Edytą Czepielewską

   Wszyscy uczestnicy zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie zostali bardzo gorąco przywitani przez dyrektora szkoły Pana Marka Miezina oraz prowadzącą konkurs Panią pedagog Kamilę Konieczny. Po przedstawieniu składu komisji nadzorującej przebieg konkursu oraz ekspertów poszczególnych dziedzin objętych konkursem, a także życzeniach powodzenia i przede wszystkim udanej zabawy, uczestnicy turnieju przystąpili do rywalizacji.

Konkurs Wiedzy Technicznej odbywał w dwóch etapach:

  I etapem był 40-sto minutowy test składający się z 40 pytań. W każdym pytaniu możliwa była tylko jedna odpowiedź. Maksymalnie można było uzyskać 40 punktów.
  Po zakończeniu I etapu konkursu wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami zostali zaproszeni do Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego i Edukacji Zawodowej na pokaz: Działanie samochodu hybrydowego i diagnostyka jego mechanizmów.
  W tym czasie jury dokonało podsumowania punktów uzyskanych przez poszczególnych uczestników i na tej podstawie wyłoniło 5 finalistów. Rywalizacja o 6 miejsce w finale rozegrała się pomiędzy Adrianem Gorczycą, Pawłem Mach i Dawidem Machunikiem, którzy uzyskali po 29 punktów. Po krótkiej dogrywce do Finału III edycji Konkursu Wiedzy Technicznej dla gimnazjalistów w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie zakwalifikowali się:

1. Bartosz Dzień uzyskując 34 punkty
2. Michał Kosiorski uzyskując 34 punkty
3. Mateusz Wacnik uzyskując 32 punkty
4. Adrian Chmiel uzyskując 32 punkty
5. Jacek Sroczyk uzyskując 31 punktów
6. Dawid Machunik uzyskując 29 punktów.

II etap /finał/ konkursu składał się z czterech części.

  Część pierwsza matematyczno-fizyczna została podzielona na trzy rundy.
W rundzie I każdy uczestnik losował zestaw wyrazów, w których znajdował się wyraz niepasujący do pozostałych. Zadaniem każdego uczestnika było w ciągu 5 sekund wskazanie „matematycznego intruza”. Na pytania rundy II z zakresu wiedzy fizycznej, wszyscy uczestnicy odpowiadali jednocześnie, poprzez uniesienie na dźwięk dzwonka odpowiedniej tabliczki z napisem Prawda lub Fałsz.
  W rundzie III wszyscy uczestnicy konkursu odpowiedzi udzielali jednocześnie. Po pojawieniu się na slajdzie fikcyjnego wyrazu, każdy z uczestników miał 10 sekund na przestawienie w nim liter, tak, aby powstało hasło matematyczne.
  W drugiej część konkursu uczestnicy wykonywali praktyczne zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Tutaj każdy wykonując prawidłowo zadanie i dokonując właściwego komentarza mógł uzyskać aż 3 punkty. Część trzecia obejmowała przepisy ruchu drogowego i została podzielona na dwie rundy: Runda I polegała na rozpoznawaniu wyświetlanych na ekranie znaków drogowych. W rundzie II prezentowano plansze ze skrzyżowaniami przedstawiającymi różne sytuacje drogowe. Na pytania dotyczące kolejności przejazdu pojazdów, wszyscy uczestnicy odpowiadali jednocześnie poprzez uniesienie na dźwięk dzwonka odpowiedniej tabliczki z odpowiedzią A,B,C lub D. Część czwarta – motoryzacyjna również składała się z dwóch rund. W rundzie I należało rozpoznać marki prezentowanych na planszach samochodów. W rundzie II uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać wylosowane części silnika samochodu oraz narzędzia do naprawy samochodu.

  Na tej części konkurs się zakończył. Po przeliczeniu punktów, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców III edycji Konkursu Wiedzy Technicznej dla gimnazjalistów organizowanym w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie:

Miejsce I – Mateusz Wacnik otrzymując 71 punktów,
Miejsce II – Michał Kosiorski otrzymując 68 punktów,
Miejsce III – Jacek Sroczyk otrzymując 65 punktów.

  Zwycięzcom wręczono atrakcyjne nagrody rzeczowe, a pozostałym uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy.

  Wszystkim gimnazjalistom gratulujemy wiedzy i odwagi, a opiekunom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie wychowanków!

Koło fotograficzne

Egzaminy zewnętrzne

Informacje o ochronie danych osobowych

Luks "ZIELONI"

Łańcut w liczbach

Instytucje wspierające młodzież ZST

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C Pt S
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Licznik odwiedzin

Liczba odwiedzin 1020478

Goście na stronie

Odwiedza nas 49 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

Mistrzostwa świata w wyciskaniu sztangi leżąc w Rodby-Dania 2016 - relacja na żywo

Mistrzostwa świata w wyciskaniu sztangi leżąc w Sundsvall-Szwecja 2015 - relacja na żywo

 

Szkoła w mediach