Aktualności
37-100 Łańcut, ul. Armii Krajowej 51A, tel.17 225 2286, fax.17 225 6893
e-mail: szkola@zstlancut.pl
  • Zarejestruj

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

   29 stycznia br. uczniowie klas 4A i 4B Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie wraz z opiekunami: Beatą Bujak oraz Ewą Brzyszcz, uczestniczyli w otwarciu wystawy przygotowanej przez Ambasadora Izraela w Warszawie pt. "Wiza do życia. Dyplomaci, którzy ratowali Żydów" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie. Następnie wysłuchali relacji Pani Judit Elkin, na stałe mieszkającej w USA, przed laty ocalonej wraz z rodzicami z Holokaustu.

    Udział w obchodach poprzedził spacer "Śladami łańcuckich Żydów". Historię i tajemnice Synagogi przybliżył uczniom jej opiekun Mirosław Kędzior. W ciekawy sposób przedstawił tragiczne losy tego pięknego obiektu, który podczas II wojny światowej został podpalony przez hitlerowców. Młodzież odwiedziła również Cmentarz Żydowski i inne miejsca, które są ściśle związane z historią łańcuckich Żydów. Mogła wysłuchać również pouczającej lekcji historii, którą wygłosiła Pani Anna Stróż - Dyrektor Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dzięki temu, uczniowie poznali losy ofiar Holokaustu na Podkarpaciu oraz sylwetki osób, które pomagały im w trakcie II wojny światowej.

   Organizatorami łańcuckich XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu byli: Burmistrz Miasta Łańcuta, Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Wspólnota Drzewo Oliwne.

Magdalena Liszka, Aleksandra Kałamarz (kl. 4A)
Zdjęcia: Pani Agnieszka Guściora z MBP w Łańcucie

Koło fotograficzne

Egzaminy zewnętrzne

Informacje o ochronie danych osobowych

Luks "ZIELONI"

Łańcut w liczbach

Instytucje wspierające młodzież ZST

Kalendarz

Kwiecień 2019
N P W Ś C Pt S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Licznik odwiedzin

Liczba odwiedzin 1027738

Goście na stronie

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

Mistrzostwa świata w wyciskaniu sztangi leżąc w Rodby-Dania 2016 - relacja na żywo

Mistrzostwa świata w wyciskaniu sztangi leżąc w Sundsvall-Szwecja 2015 - relacja na żywo

 

Szkoła w mediach