Rok 2018-2019
37-100 Łańcut, ul. Armii Krajowej 51A, tel.17 225 2286, fax.17 225 6893
e-mail: szkola@zstlancut.pl
  • Zarejestruj

Rok 2018-2019

Pielgrzymka maturzystów

   Mimo, iż minął dopiero miesiąc od rozpoczęcia roku szkolnego i do egzaminu dojrzałości pozostało jeszcze sporo czasu, dla maturzystów październik jest miesiącem szczególnym – pielgrzymując na Jasną Górę zawierzają swoją przyszłość Maryi Jasnogórskiej i modlą się o dobre wybory życiowe. W tym roku data spotkania młodzieży maturalnej z Archidiecezji Przemyskiej przypadała na dzień 6 października 2018 roku,

jednak, dzięki inicjatywie ks. Marka Blecharczyka, pielgrzymowanie maturzystów naszej szkoły poprzedziła trzydniowa wycieczka, przebiegająca szlakiem architektury sakralnej oraz Szlakiem Piastowskim 

   Wczesnym rankiem 4 października obraliśmy kurs na Jędrzejów i Archiopactwo Cystersów– pierwszy punkt na naszej mapie zwiedzania. Krótką historię tego obiektu, ciekawostki i anegdoty z codziennego życia zakonników przedstawił nam niesamowicie charyzmatyczny brat Bazyli, który swoją postawą, skromnością i radością życia oraz umiłowaniem Boga wyrażanym poprzez ciężką pracę niesamowicie ujął młodzież. Jędrzejowskie opactwo należy do najstarszych ośrodków cysterskich, które powstały na terenach Polski. Do jego powstania przyczyniły się głównie fundacja Janika Gryfity z 1140 roku, który później został arcybiskupem gnieźnieńskim. Od zewnątrz klasztorne budynki prezentują się raczej skromnie. Ale wewnątrz klasztornych murów wyczuwa się szczególny nastrój, którego źródłem jest osiem stuleci istnienia budowli - tutaj ostatnie lata swego życia spędził Wincenty Kadłubek, autor Kroniki Polskiej. Mimo, iż brata Bazylego można byłoby długo słuchać, musieliśmy kończyć nasze spotkanie, ponieważ czekała nas ponad 300 kilometrowa podróż do Lichenia – kolejnego ważnego punktu naszej pielgrzymki. Na terenie tej wsi znajduje się największa świątynia w Polsce, Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Trzeba przyznać, że trudno przejść obojętnie obok tej monumentalnej budowli. Pod opieką przewodnika zwiedziliśmy teren sanktuarium i poznali historię tego obiektu, a po kolacji mogliśmy uczestniczyć we mszy świętej wieczornej i osobiście doświadczyć potęgi tego miejsca. To był również ostatni punkt w planie pierwszego dnia naszego pielgrzymowania na Jasną Górę - nasza baza noclegowa mieściła się tuż obok bazyliki.

   Kolejny dzień rozpoczął się również od wczesnej pobudki, ponieważ nasz grafik był bardzo napięty. Po śniadaniu udaliśmy się do Gniezna i tym samym wkroczyliśmy na Szlak Piastowski - niezwykle atrakcyjną trasę turystyczną łączącą trzy grody stołeczne z okresu wczesnopiastowskiego: Poznań, Gniezno i Kruszwicę. Miasta te kryją cenne pamiątki z czasów tworzenia się polskiej państwowości stanowiące zabytki naszego dziedzictwa. Do takich obiektów należy niewątpliwie gnieźnieńska archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha, która stanowi pomnik kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Była ona miejscem koronacji pięciu pierwszych królów Polski, a do 1992 r arcybiskupom gnieźnieńskim przysługiwał tytuł prymasa Polski. Nawę główną i prezbiterium otacza 14 kaplic kryjących nagrobki arcybiskupów. Przy wieży północnej znajduje się wejście do podziemi katedry, gdzie eksponowane są fragmenty dawnych świątyń i kamienne grobowce. Przy wieży południowej natomiast znajduje się dawne wejście główne do katedry, gdzie widoczne są słynne Drzwi Gnieźnieńskie z 1180 r. zwane niegdyś Klejnotem Królestwa. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków romańskiej plastyki w Europie. Drzwi składają się z dwóch skrzydeł odlanych z brązu, z kołatkami w kształcie lwich głów, a w 18 kwaterach przedstawione są sceny z życia Św. Wojciecha.

   W Bazylice udostępniono turystom dodatkową atrakcję w postaci tarasu widokowego zlokalizowanego w wieży południowej. Żeby móc cieszyć się malowniczymi widokami i podziwiać panoramę musieliśmy pokonać 239 schodków.
Nadal pozostając na Szlaku Piastowskim udaliśmy się do Muzeum Pierwszych Piastów na Jeziorze Lednickim. Na największą z pięciu wysp na jeziorze Lednica – Ostrów Lednicki – przeprawiliśmy się promem. Wyspa ta jest jednym z najważniejszych miejsc historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego była jednym z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych Polski. Następnie skierowaliśmy się do nieodległego Biskupina – miejsca, za sprawą którego mogliśmy się przenieść jeszcze dalej w czasie i udać w podróż do początków polskiego państwa, a nawet do początków osadnictwa na terenie naszego kraju.

   Zanim trzeciego dnia udaliśmy się do Częstochowy, odwiedziliśmy jeszcze Kalisz – główne miejsce kultu świętego Józefa. Według tradycji początki Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu sięgają 1670 roku, wtedy, bowiem został uzdrowiony za przyczyną Świętego Józefa mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w Kaliskiej Kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu. Nie wiadomo, jak długo obraz jest w Kaliszu. Nazywa się go różnie – Obrazem Świętej Rodziny lub Obrazem Świętego Józefa. Ale wszystkim dobrze wiadomo, że to właśnie Józef jest w nim szczególnie czczony, ze względu na szczególną pomoc, którą ofiarowuje ludziom od końca XVIII wieku aż po teraźniejszość.

   Ostatnim, ale zarazem głównym celem naszej pielgrzymki była Bazylika na Jasnej Górze - Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie odbywało się tegoroczne spotkanie Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej. Spotkanie rozpoczęliśmy od zawiązania wspólnoty, następnie przeszliśmy Wałami Jasnogórskimi przeżywając kolejne stacje drogi krzyżowej, aby o godzinie 18.30 uczestniczyć w głównej mszy św. pod przewodnictwem Ks. Abpa Adama Szala.

   Do domów wróciliśmy w niedzielę nad ranem - zmęczeni, ale bogatsi o nowe przeżycia, szczególnie te duchowe.
   Opiekę nad młodzieżą podczas pielgrzymki pełnili ks. Marek Blecharczyk i Anna Balawender.

Koło fotograficzne

Egzaminy zewnętrzne

Informacje o ochronie danych osobowych

Luks "ZIELONI"

Łańcut w liczbach

Instytucje wspierające młodzież ZST

Kalendarz

Czerwiec 2019
N P W Ś C Pt S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Licznik odwiedzin

Liczba odwiedzin 1042473

Goście na stronie

Odwiedza nas 113 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

Mistrzostwa świata w wyciskaniu sztangi leżąc w Rodby-Dania 2016 - relacja na żywo

Mistrzostwa świata w wyciskaniu sztangi leżąc w Sundsvall-Szwecja 2015 - relacja na żywo

 

Szkoła w mediach