Aktualności

Biskup polski na Siczy Kozackiej

     W dniu 19 maja 2022 r. w Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie gościliśmy ks. biskupa Mariana Buczka, absolwenta Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Łańcucie – rocznik 1973. Ks. Biskup pomimo, że mury szkoły opuścił 49 lat temu to jednak stale pamięta o swojej szkole, odwiedzając ją przy okazji pobytu w Polsce, uczestnicząc w ważnych uroczystościach organizowanych przez szkołę /jubileuszu 70-lecia powstania szkoły, nadania imienia Technikum nr 3 w ZST w Łańcucie, otwarcia Powiatowej Hali Sportowej im. Józefa Witka/, zjazdach absolwentów swojego rocznika.

      W czasie pobytu w szkole zawsze wykazuje zainteresowaniem rozwojem szkoły, przeprowadzonymi remontami, nowymi kierunkami kształcenia, losem nauczycieli i kolegów, których pamięta z lat szkolnych. Tym razem głównym powodem wizyty było przekazanie szkole kilku egzemplarzy nowo wydanej książki pt. „Biskup polski na Siczy Kozackiej”, autorstwa ks. Biskupa.

     Książka napisana jest w formie wspomnień z pracy duszpasterskiej ks. Biskupa Mariana Buczka na terenie Polski wschodniej i Ukrainy. Przy tej okazji warto przypomnieć kilka informacji dotyczących posługi kapłańskiej ks. biskupa Mariana Buczka.

    Urodził się w 1953 r. w Cieszanowie na terenie archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Wyświęcony w 1979 r. w Cieszanowie przez biskupa Mariana Rachowicza. W latach 1979 – 1991 notariusz i wicekanclerz kurii arcybiskupiej w Lubaczowie. Od 1984 r. sekretarz biskupa, arcybiskupa, kardynała Mariana Jaworskiego w Lubaczowie i we Lwowie. Kanclerz Kurii metropolitarnej we Lwowie od 1991 r. do 2002 r. Od 1992 r. do 2014 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. W latach 2002 – 2007 biskup pomocniczy Lwowa, wikariusz generalny kardynała Mariana Jaworskiego. W 2007 r. mianowany koadiutorem, a od 2009 do 2014 r. biskupem diecezji charkowsko – zaporoskiej. Obecnie biskup senior rezyduje w seminarium duchownym w Brzuchowicach koło Lwowa.

    Książka to „wywiad rzeka z bp Marianem Buczkiem”, w której z wielką starannością przedstawione są uwarunkowania historyczne, polityczne, religijne jakie towarzyszą teraz i towarzyszyły w przeszłości życiu dwóch wspólnot religijnych, dwóch narodów na jednym terenie Polski południowo – wschodniej i Ukrainy. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że w opisane w książce wydarzenia religijne i inne relacjonuje osoba, która w nich uczestniczyła, która posiada gruntowna wiedzę o ich przebiegu, ludziach w nich uczestniczących i atmosferze polityczno – społecznej w jakiej przebiegały. Biorąc dodatkowo pod uwagę aktualne wydarzenia na Ukrainie, gorąco zachęcamy do przeczytania lektury, można ja wypożyczyć w bibliotece szkolnej ZST w Łańcucie.

Egzaminy zewnętrzne

Matura

Egzamin zawodowy

Informacje o ochronie danych osobowych

Deklaracja dostępności strony internetowej

Partnerzy szkoły

Łańcut w liczbach

Kalendarz

grudzień 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Goście na stronie

Odwiedza nas 480 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach