Wycieczka SK "Caritas" w Góry Świętokrzyskie


    Do Szkolnego Koła Caritas należy młodzież z różnych klas i wspólne wyjazdy i wycieczki są okazją do wzajemnego poznania się i miłego spędzenia czasu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ruin zamku w Chęcinach, a następnie udaliśmy się do jaskini Raj, która jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w naszym kraju. Zachwyca różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Wędrując na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

– Łysicę (612m n.p.m.) podziwialiśmy piękne lasy bukowe i jodłowe oraz gołoborze – charakterystyczny twór przyrody nieożywionej. Na trasie ścieżki mieliśmy okazje obejrzeć zabytki kultury: kaplicę św. Franciszka, pomnik Stefana Żeromskiego, mogiły ofiar II Wojny Światowej. Na szczycie Łysicy uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawianej przez naszych kapłanów ks. Macieja i ks. Jacka. Kolejnym punktem programu było nawiedzenie kościoła św. Stanisława bpa w Bodzentynie, w którego prezbiterium znajduje się renesansowy ołtarz wykonany w 1546 r. dla katedry wawelskiej, a przeniesiony do Bodzentyna przed 1728 r. po zmianie wystroju katedry na barokowy. Następnie udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do klasztoru na wzgórzu Karczówka w Kielcach. W przeszłości na obszarze tym kwitło górnictwo: wydobywano wapień oraz rudy ołowiu.

   Drugiego dnia wędrówkę naszą rozpoczęliśmy od Huty Szklanej leżącej na granicy Parku Świętokrzyskiego; idąc w kierunku Świętego Krzyża ujrzeliśmy pomnik Ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje. Po drodze oglądaliśmy bloki skalne – gołoborza czyli najstarsze skały w Górach Świętokrzyskich tzw. kwarcyty łysogórskie z okresu kambru. Święty Krzyż to miejsce słynące z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych w nim relikwii drzewa Krzyża Św. W sanktuarium uczestniczyliśmy we Mszy Św., a następnie zwiedziliśmy muzeum misyjne. Wracaliśmy inną drogą tzw. Królewską – dawna ścieżką pielgrzymów zmierzających do relikwii Krzyża Św. W Nowej Słupi zjedliśmy pyszny obiad i w pośpiechu z dużą niecierpliwością pojechaliśmy do rezerwatu geologicznego „Wietrznia", gdzie przed laty eksploatowano dewońskie wapienie. W Geoparku – Centrum Geoedukacji przybliżono nam dzieje Ziemi; m.in. zobaczyliśmy dno dewońskiego morza, rybę pancerną i tp. Najwięcej radości i adrenaliny sprawiła nam „podróż do wnętrza Ziemi" w kapsule – symulatorze 5D.
   Wycieczka sprawiła nam wiele radości i ciekawych przeżyć. Opiekunami byli: pani Julia Smyrska, ks. Maciej Kandefer oraz ks. Jacek Rachwał. Dziękujemy serdecznie i prosimy o następne, równie miłe wspólne wyprawy.


Dorota Piersisk, Justyna Wałczyk