Rok 2016/2017

Konferencja naukowa w PWST

    9 marca 2017 roku Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno – Ekonomiczna im. Ks. Bronisława Markiewicza zorganizowała VII konferencję naukowo – edukacyjną z cyklu „Geomatyka i Inżynieria” na temat – „Gromadzenie i przetwarzanie danych geodezyjnych i gospodarczych”. Zaproszenie wpłynęło również do naszej szkoły, a pamiętając udane konferencje w PWSTE w poprzednich latach - chętnie z niego skorzystaliśmy.Do jarosławskiej uczelni, wraz z opiekunami pojechali uczniowie klasy II, III i IV w zawodzie technik geodeta.


   Na miejscu mieliśmy okazję wysłuchania cyklu wykładów dotyczących gromadzeni i przetwarzania danych geodezyjnych i gospodarczych. Wykładowcy z Akademii Górniczo – Hutniczej przedstawili wyniki międzynarodowego projektu dotyczącego tworzenia trójwymiarowych modeli obiektów historycznych, za pomocą naziemnego skaningu laserowego. Prace te są niezwykle ważne z punktu widzenia odtworzenia wyglądu i położenia zabytków architektonicznych. Mieliśmy okazję zobaczyć wyniki wizualizacji 4D Twierdzy Kraków, która została utworzona w ramach tego projektu.

   Ciekawą prelekcję wygłosił dr hab. inż. Janusz Ostrowski, który w przystępny sposób przedstawił zagadnienie deformacji powierzchni terenów górniczych, natomiast dr inż. Marek Banaś przedstawił pomiarową bazę badawczą na terenie PWSTE, w postaci sieci punktów osnowy sytuacyjnej i wysokościowej. Bardo miłym akcentem było spotkanie absolwentki naszej szkoły – Moniki Rusinek. Przedstawiła ona wyniki swojej pracy inżynierskiej, która dotyczyła zastosowania metod estymacji odpornej do wyrównania sieci geodezyjnych.

   Na zakończenie wzięliśmy udział w pokazie sprzętu geodezyjnego firmy Trimble – mogliśmy z bliska zobaczyć najnowszy wyrób firmy, którym jest tachimetr skanujący Trimble SX10, łączący w sobie wysokiej klasy tachimetr ze skanerem. Technologia Trimble Lightning 3DM Pozwala zarówno na pomiar tachimetryczny o wysokiej dokładności, jaki i wykonywanie prawdziwych, szybkich skanów 3D za pomocą jednego instrumentu, który zapewnia najwyższą dokładność pomiarów.