Główna

Rekrutacja 2020

  • Technikum

    • technik pojazdów samochodowych • technik geodeta • technik architektury krajobrazu • technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki • technik budownictwa

  • Liceum ogólnokształcące z oddziałami sportowymi
  • Szkoła Branżowa I stopnia

    • mechanik pojazdów samochodowych • kierowca mechanik • mechanik motocyklowy • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie • elektromechanik pojazdów samochodowych

 

    3 września 1945 roku w naszej Szkole rozpoczął się pierwszy „pełny” rok szkolny, kiedy to na podwórzu podominikańskiego budynku klasztornego spotkało się 273 uczniów z nauczycielami.. Co prawda tradycje Zespołu Szkół Technicznych sięgają wiosny 1945 roku gdy 26 marca 1945 roku doszło do spotkania rodziców i młodzieży oraz powołano pierwszego dyrektora mgr inż. Walentego Szpunara. 19 kwietnia 1945 roku odbyło się pierwsze zebranie rady pedagogicznej a szkoła przyjęła nazwę Gimnazjum Mechanicznego.

   W gronie pierwszych nauczycieli byli wówczas: Bronisław Pelc, Piotr Świetlik, Kazimiera Olbrycht, Józef Burghard a nieco później Roman Cisek, Franciszek Olbrycht i Kazimiera Maślanka. Od 1948 roku pracę podjęli między innymi: Jan Inglot, Leopold Szydłowski, Stefan Pokojowski i Walenty Kuźniar. Pierwsze zajęcia odbyły się w budynkach I Liceum Ogólnokształcącego a kilka miesięcy poźniej w dawnym klasztorze dominikańskim. Warsztaty umiejscowiono w dawnym folwarku Potockich tzw. „ Dolne”( dzisiejsza Fabryka Wódek). Za internat służyło część sal w łańcuckim zamku. Szkoła cały czas się rozwijała i w lipcu 1948 roku przejęła tzw. ośrodek „ Górne”. W budynku , zwanym dzisiaj „ Akademią” utworzono sale lekcyjne i sypialne dla uczniów. Nasza szkoła początkowo była czteroletnia a roku szkolnym 1954/55 już jako Technikum Mechanizacji Rolnictwa przeszła na 5 – letni cykl kształcenia. W 1956 roku oddano do użytku nowy internat (obecnie bursa), w którym przez pewien czas były również sale lekcyjne i siedziba dyrektora.

   Bardzo duże zmiany nastąpiły podczas kadencji dyrektora mgr inż. Jana Inglota ( 1960 – 1968). Powstał budynek główny szkoły , zabudowania gospodarstwa szkolnego, nadbudowano piętro „ Akademii”, w 1968 roku powstał nowoczesny na owe czasy budynek warsztatów szkolnych. Od 1970 roku zaczęło funkcjonować w Żołyni Liceum Zawodowe jako filia naszej szkoły, a od 1972 roku zaczęły funkcjonować zasadnicze szkoły zawodowe. Doprowadziło to w 1979 roku do utworzenia Zespółu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Łańcucie. W ciągu następnych lat szkoła zmieniała swoje oblicze i profile kształcenia. Od 1990 roku funkcjonowała pod nazwą Zespół Szkół Technicznych w Gospodarce Żywnościowej Centrum Kształcenia Praktycznego, a od 2002 Zespół Szkół Technicznych Centrum Kształceni Praktycznego by wreszcie od 1 września 2027 roku przekształcić się w Zespół Szkół Technicznych w Łańcucie. Zmiany na rynku pracy spowodowały że nasza szkoła przekształciła się z rolniczej na ogólnotechniczną. W międzyczasie status samodzielnych jednostek uzyskały warsztaty szkolne- obecnie Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i internat, który przekształcił się w Bursę Międzyszkolną.

   Nasza Jubilatka była zawsze szkołą ważną dla lokalnego środowiska i popularną wśród młodzieży: np. w roku 1995/1996 w 22 oddziałach uczyło się w jej murach729 uczniów i słuchaczy. Na popularność szkoły wpływały zarówno jakość kształcenia, atmosfera w szkole oraz możliwość odbywania praktyk za granicą. W latach 70- tych i 80 – tych XX wieku uczniowie odbywali praktyki w Niemieckiej Republice Demokratycznej, a w latach 90-tych dzięki staraniom ówczesnego dyrektora mgr inż. Stefana Ruty w Austrii i Francji. Bardzo ważnym wydarzeniem dla uczniów i absolwentów było nadanie Technikum Nr 3 imienia Jana Inglota, byłego zasłużonego dyrektora szkoły funkcjonujące od 1 września 2011 roku. Podczas kadencji obecnego dyrektora mgr inż. Marka Miezina dokonano gruntownych remontów budynków szkolnych na zewnątrz i wewnątrz oraz wyposażono pracownie przedmiotowe w nowoczesne środki dydaktyczne. Zwieńczeniem tych inwestycyjnych sukcesów była budowa i oddanie do użytku nowoczesnej hali sportowej tak bardzo wyczekiwanej przez młodzież i nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych w Łańcucie.

   O szkole świadczą jej sukcesy ale również i absolwenci, którzy opuścili jej mury. W latach 1945 – 2020 Szkoła doczekała się 7075 absolwentów w tym 5236 absolwentów technikum, liceum zawodowego i liceum technicznego oraz 1839 absolwentów szkół zasadniczych i branżowych. W tym samym okresie w naszej szkole pracowało 344 nauczycieli, nauczycieli zawodu i wychowawców.

   Z dumą możemy patrzeć na dorobek ostatnich 75 lat, mając przekonanie, że nasza Jubilatka będzie świecić kolejne rocznice swojego istnienia oraz kształtować następne pokolenia absolwentów, odnajdujących się na rynku pracy i zachowujących we wdzięcznej pamięci Szkołę, która ich wykształciła i ukształtowała.

Galeria...

Organizacja szkoły i kierunki kształcenia 1945-2020

Partnerzy szkoły

Egzaminy zewnętrzne

Informacje o ochronie danych osobowych

Luks "ZIELONI"

Łańcut w liczbach

Kalendarz

styczeń 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Goście na stronie

Odwiedza nas 60 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach