Aktualności

Projekt „Wiem jak? Żyję ekologicznie

    W Zespole Szkół Technicznych w Łańcucie od września 2020 r. do lutego 2021 r. Szkolne Koło Caritas w ramach „Inicjatyw ekologicznych Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Przemyskiej w roku 2020” realizowało projekt edukacyjny: „Wiem jak? Żyję ekologicznie”. Działania rozpoczęliśmy jeszcze jesienią ub.r., kiedy to wolontariuszki ze SKC w łańcuckim parku i najbliższej okolicy zbierały m.in. kasztany, jarzębinę i inne rośliny oraz zioła.

     Przygotowano z nich półprodukty niezbędne do wytwarzania kosmetyków ekologicznych. Przykładowo z kasztanów powstał proszek kasztanowcowy, który w kolejnym etapie projektu posłużył do wytworzenia mydła, peelingu do mycia twarzy i scrubu do pielęgnacji ciała. Natomiast z jarzębiny został przygotowany ocet jarzębinowy, na bazie którego uczennice przygotowały toniki pielęgnujące cerę. W październiku 2020 r. w naszej szkole odbyły się pierwsze eko-warsztaty z produkcji naturalnych kosmetyków roślinnych, prowadzone przez Panią Dominikę Barć. W ich trakcie uczestniczki samodzielnie wykonały sól do kąpieli z dodatkiem ziół oraz ogólnie dostępnych produktów spożywczych i czekoladowo - kawowy scrub do ciała.

    Podczas drugiego, jesiennego spotkania z cyklu eko - warsztatów kosmetycznych wolontariuszki ze SKC nauczyły się przygotowywać toniki ziołowe z lipy, skrzypu oraz pokrzywy, toniki z octu jarzębinowego i różanego oraz różany płyn micelarny. W lutym 2021 r. miało miejsce trzecie spotkanie warsztatowe, podczas którego uczennice, pod czujnym okiem Pani Dominiki Barć zajęły się wykonaniem kremów nawilżających na bazie ziołowego naparu, kwasu hialuronowego i kilku różnych olejów m.in. z kiełków pszenicy, arganowego, kakaowego oraz masła shea. Następnie przygotowały botaniczny żel pod prysznic na bazie naparu z ziół saponinowych oraz orzechów piorących, który może być również wykorzystywany jako szampon do mycia włosów lub mydło w płynie. Na zakończenie warsztatów powstała ponadto maść nagietkowa, która ma szereg zastosowań.

   Kolejnym etapem naszego projektu były dwa spotkania warsztatowe, obejmujące projektowanie i szycie opakowań ekologicznych „zero waste” (luty 2021 r.). Podczas ich trwania uczestniczki nabyły nowe umiejętności z zakresu szycia oraz samodzielnego przygotowania ozdobnych opakowań na kosmetyki. Do przygotowania tych opakowań posłużyły nam materiały ekologiczne, jak też i te zwykle dostępne w każdym domu (na przykład: tekturowe kartony, kawałki różnych tkanin, sznurki, koronki czy wstążki). W trakcie warsztatów wykonano: ozdobne woreczki, przyborniki, torby ekologiczne, a także materiałowe pudełka na kosmetyki.

   W ramach projektu wydaliśmy także poradnik ekologiczny pt. "Wiem jak? Żyję ekologicznie", w którym znalazły się receptury przydatne do tworzenia naturalnych kosmetyków.

   Za organizację wszystkich działań w ramach projektu oraz ich realizację były odpowiedzialne: Anna Plizga - wicedyrektor ZST w Łańcucie, Dominika Barć - nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz Beata Bujak - opiekun Szkolnego Koła Caritas.

Egzaminy zewnętrzne

Informacje o ochronie danych osobowych

Deklaracja dostępności strony internetowej

Partnerzy szkoły

Łańcut w liczbach

Kalendarz

wrzesień 2022
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Goście na stronie

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach