Oferta edukacyjna

TECHNIK GEODETA old

 TECHNIK GEODETA

1. Opis zawodu:

Geodeta jest bardzo nowoczesnym, praktycznym oraz atrakcyjnym zawodem na rynku pracy. Ciągły rozwój geodezji pociąga za sobą konieczność definiowania nowych zadań, pojawiają się nowe dyscypliny np. geomatyka, GIS, geodezja katastralna.
Geodezja ma szczególne znaczenie w rozwoju wielu dziedzin społeczno-gospodarczych kraju. Geodeci uczestniczą w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych, w realizacji różnego rodzaju budowli naziemnych, nadziemnych i podziemnych, a w szczególności: prowadzą obsługę montażu budowli, dokonują pomiaru odkształceń i przemieszczeń budowli, prowadzą końcową inwentaryzację powykonawczą.
Do zadań geodety należą również regulacje stanu prawnego nieruchomości.
W pracach wykorzystuje nowoczesne elektroniczne instrumenty geodezyjne współpracujące z siecią satelitarną, jak również techniki komputerowe z wykorzystaniem specjalistycznych programów geodezyjnych i projektowych.

2. Informacje dodatkowe:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:

• geodezja ogólna,
• geodezja inżynieryjna,
• kataster i gospodarka nieruchomościami,
• prawo w geodezyjne,
• język angielski zawodowy,
• podstawy działalności gospodarczej w geodezji.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:

• terenowe ćwiczenia geodezyjne,
• ćwiczenia obliczeniowe i kartograficzne,
• geomatyka,
• rysunek geodezyjny,
• dokumentacja katastralna,
• praktyka zawodowa w przedsiębiorstwie geodezyjnym /80 godz./

Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym:

- matematyka
- język angielski

3. Kwalifikacje uzyskiwane w czasie kształcenia:

Warunkiem uzyskania tytułu technika geodety jest zdanie dwóch egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

Kwalifikacja1:
Wykonywanie pomiarów sytuacyjnych, wysokościowych i realizacyjnych oraz opracowywanie wyników tych pomiarów (BD.31).

Kwalifikacja 2:
Wykonywanie prac geodezyjnych związanych z katastrem i gospodarką nieruchomościami (BD.32).

4. Sylwetka absolwenta:

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik geodeta jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

1) zakładanie i pomiar osnów geodezyjnych oraz wykonywanie pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych terenu;
2) wykonywanie opracowań geodezyjnych i kartograficznych na podstawie danych pomiarowych lub projektowych;
3) wykonywanie pomiarów realizacyjnych, inwentaryzacyjnych i kontrolnych obiektów budowlanych i urządzeń technicznych oraz opracowywanie wyników tych pomiarów;
4) wykonywanie rozgraniczeń, podziałów i scaleń nieruchomości;
5) zakładanie i aktualizacja bazy danych katastru nieruchomości;
6) prowadzenie i aktualizacja danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

5. Technik geodeta znajdzie zatrudnienie w:

- przedsiębiorstwie geodezyjnym,
- jednostkach administracji rządowej i samorządowej
- budowlanym, inżynieryjnym,
- firmie kartograficznej,
- wydawnictwie publikującym atlasy, mapy,
- prowadza własną działalność gospodarczą.

Dobrze wyszkoleni geodeci należą do grupy poszukiwanych pracowników. Rynek pracy oczekuje na profesjonalnych geodetów, którzy znajdą zatrudnienie w takich działach gospodarki jak: obsługa inwestycji (mieszkaniowych, przemysłowych, drogowych i kolejowych), rolnictwo, górnictwo, planowanie przestrzenne, administracja państwowa, opracowanie dokumentacji na potrzeby gospodarki nieruchomościami.

6. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:

{gallery}stories/rekrutacja/kierunki/technik_geodeta/gallery}

 

 

 

Oferta edukacyjna 2024

  •  

     

     

          Nauka w technikum dla absolwentów szkół podstawowych trwa pięć lat. W tym czasie realizowane są zajęcia edukacyjne obejmujące kształcenie ogólne oraz kształcenie zawodowe w formie teoretycznej i praktycznej, dające odpowiednie przygotowanie zawodowe lub tytuł zawodowy technika, umożliwiający podjęcie pracy zawodowej bezpośrednio po ukończeniu szkoły, czego nie umożliwia ukończenie liceum ogólnokształcącego.

     

          Kształcenie ogólne w technikum jest realizowane w tym samym zakresie, co w liceum ogólnokształcącym. W przeciwieństwie do LO uczniowie wybierają nie trzy lub cztery przedmioty ogólnokształcące realizowane w zakresie rozszerzonym, tylko dwa. Przedmioty te muszą być powiązane pod względem treści nauczania z nauczanym zawodem. Po ukończeniu szkoły absolwenci technikum mogą przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości kontynuować naukę na wyższych uczelniach w wyuczonym lub innym zawodzie, lub specjalności.

     

         Kształcenie zawodowe obejmuje zajęcia edukacyjne realizowane w formie teoretycznej i praktycznej oraz praktykę zawodową realizowaną u pracodawcy. Liczba godzin przeznaczona na realizację kształcenia teoretycznego jest taka sama, jak liczba godzin przeznaczona na kształcenie praktyczne - w całym cyklu nauczania wynosi po 750 godzin, łącznie 1500 godzin. Nauka wiadomości i umiejętności zawodowych w wybranym przez uczniów zawodzie odbywa się na zajęciach edukacyjnych w szkole i centrum kształcenia praktycznego z zakresu wyodrębnionych kwalifikacji zawodowych, opisanych pod względem merytorycznym w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie. W każdym zawodzie na poziomie technikum wyodrębnione są dwie kwalifikacje.

     

         Z wiadomości i umiejętności objętych wybraną kwalifikacją, przeprowadzane są w trakcie nauki w szkole egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Zdanie egzaminu z kwalifikacji zawodowej zostaje potwierdzone przez wydanie świadectwa przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie. Uczniowie, którzy spełnią warunek: ukończyli szkołę, uzyskali pozytywny wynik w zakresie wszystkich kwalifikacji zawodowych, uzyskują dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Uzyskanie dyplomu zawodowego nadaje absolwentowi szkoły tytuł zawodowy technika, uprawniający do podjęcia pracy zawodowej w wyuczonym lub pokrewnym zawodzie. Absolwenci szkoły mający uprawnienia zawodowe w wyuczonym zawodzie mogą poszerzać je, zdobywając dodatkowe uprawnienia w oparciu o system kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

     

     

     

     

Egzaminy zewnętrzne

Matura

Egzamin zawodowy

Informacje o ochronie danych osobowych

Deklaracja dostępności strony internetowej

Partnerzy szkoły

Łańcut w liczbach

Kalendarz

maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Goście na stronie

Odwiedza nas 134 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Zespół Szkół Technicznych

ul. Armii Krajowej 51A

37-100 Łańcut tel. 17 225 2286

fax 17 225 6893

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sport w mediach

 

Szkoła w mediach